Kde ušetřit? Vyplatí se zrušení životního pojištění?

Nižší příjmy a zdražení potravin. V souvislosti s pandemií mnohé rodiny řeší, kde ušetřit. Které pojistky je výhodné zrušit a kde si tím naopak způsobíme vyšší výdaje v budoucnu?

Obecně platí doporučení bezhlavě nerušit pojistné smlouvy (např. životní a úrazové pojištění, pojištění domácnosti apod.). Nejen, že tím zůstanete bez ochrany sebe a svého majetku v případě pojistné události, ale konkrétně u životního a úrazového pojištění většinou platí, že nová pojistná smlouva bývá kvůli zvýšenému věku a změnám zdravotního stavu dražší.

Vypovědět investiční životní pojištění, které trvá již několik let a je na něm zainvestována významnější částka v akciovém trhu v tuto chvíli není dobré rušit i z důvodu propadu cen na akciovém trhu. Vaše investice se znehodnotí. Některé pojišťovny umožňují tzv. převedení smlouvy životního pojištění do splaceného stavu, což znamená, že pojištění rizik se redukuje na minimum a hradí se z již uhrazených plateb. Po nějakou dobu tak nejste pojištěni, ale nemusíte rušit již dříve zainvestované prostředky. Při opětovném „nahození“ pojištění rizik projdete znova zkoumáním zdravotního stavu a sazba může být vyšší.

Dle typu smlouvy je možné uvažovat o mimořádném výběru části investované sumy, zde se ovšem podmínky i (ne)výhodnost liší nejen společnost od společnosti, ale přímo smlouva od smlouvy. Rozhodně se informujte na náklady spojené s tímto krokem a porovnejte jej s výši získané sumy a mírou nutnosti okamžité hotovosti.

V případě potřeby doporučujeme spíše omezení spoření (např. stavební spoření, důchodové připojištění apod.). V krajních případech je možné také tyto produkty pozastavit.  U smluv s předplaceným poplatkem zrušením smlouvy přijdete o předplacený poplatek. Pokud založíte za pár měsíců či let smlouvu novou, budete tento poplatek hradit znova. Obvykle je výhodnější smlouvu pozastavit spíše než zrušit. V každém případě doporučujeme změny plateb konzultovat se svým finančním poradcem. Pomůže vám vybrat rizika, která je vhodné nechat pojištěná a vyhnout se případným vícenákladům. Navíc budete mít jistotu, že zůstáváte i nadále zabezpečeni.

Ing. Lenka Bozková

  • Vytvořeno dne .

Svět M.S.QUATRO

  • M.S.QUATRO, s.r.o., Na Hradbách 424/3, 69301 Hustopeče

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.