Podpojištění aut a legislativní novinky při pořízení

I vaše auto může být podpojištěné. Jak se tomu vyhnout?

Obrázek2.jpg

Cena vašeho vozu pravděpodobně vzrostla během posledního roku. Proč? Automobily se staly vzácným zbožím kvůli nedostatku součástek a očekávanému ukončení prodeje spalovacích motorů. Nová auta jsou dražší a kupní síla obyvatelstva klesá, což vede ke zvýšenému zájmu o ojetá auta a růstu jejich cen. V průměru se cena ojetých vozidel loni pohybovala kolem 300 000 Kč. Pokud nechcete své auto prodat, růst ceny může představovat problém. Roste totiž riziko podpojištění a potenciálních komplikací při vzniku škody.

V souvislosti s pořízením automobilu platí od 1. března 2023 nová pravidla. Výrobci již nepřikládají novým vozům velký technický průkaz, ale pouze originální COC list, který je potřeba předložit při registraci vozidla. Tento dokument byste měli pečlivě chránit. Klasický velký technický průkaz obdržíte až při registraci vozidla na úřadech obcí s rozšířenou působností, kde dostanete také registrační značku.

Konec technických průkazů

Nová pravidla také ovlivňují pojištění vozidla. Při vyplňování pojišťovacího formuláře už nebudete uvádět číslo technického průkazu. Místo toho budete muset vyplnit registrační značku, která je pro nová vozidla dočasná (tzv. "jednorázová" zelená papírová značka s omezenou platností). Číslo technického průkazu a trvalou registrační značku vozidla sdělíte pojišťovně až poté, co vám budou přiděleny.

Koncem roku 2024 se plánuje úplné zrušení velkého technického průkazu. Zůstane jen malý technický průkaz s QR kódem, který odkazuje na digitalizovanou verzi velkého technického průkazu.

Mění se také systém evidenčních kontrol při změně vlastníka vozidla. Při přechodu vlastnictví bude nutné fyzicky zkontrolovat vozidlo na stanici technické kontroly (STK) a ověřit, zda stav vozidla odpovídá údajům v malém a velkém technickém průkazu. Platnost evidenční kontroly se prodlužuje z 30 dní na jeden rok, a to i s retroaktivní platností. Na konci leasingu již nebude třeba tuto kontrolu absolvovat.

Doporučuje se pojištění i starších vozidel.

Havarijní pojištění kryje škody na vašem vozidle, ať už v důsledku dopravní nehody, živelních událostí, vandalství nebo krádeže. Obecně se doporučuje mít havarijní pojištění alespoň do pěti let stáří vozidla, ale s rostoucími cenami je rozumné zvážit jej i pro starší auta. Připojištění skel, pneumatik a ráfků může být také užitečné.

Podpojištění nastává, pokud je vaše vozidlo pojištěno na nižší částku než jeho skutečná hodnota. V takovém případě pojišťovna snižuje výši pojistného plnění a vy obdržíte nižší částku. S rostoucími cenami ojetých vozidel hrozí v současnosti podpojištění desítkám procent automobilů. Náklady na opravy se zdražily kvůli zvýšeným cenám náhradních dílů a servisních prací, takže škody na autech se mohou výrazně prodražit. Pojištění vám může pomoci vyhnout se finančním komplikacím, zejména pokud využíváte auto jako prostředek obživy.

Pozor na vyplacení odpovídající částky od pojišťovny

Je důležité si uvědomit, že pojišťovny často uplatňují podpojištění vozidel při odchylce aktuální pojistné hodnoty od sjednané částky. U nemovitostí obvykle existuje určitá tolerance okolo 10 procent, ale u havarijního pojištění vozidel jsou pojišťovny často nekompromisní. Existují však pojišťovny, které stanovují pojistnou částku samy a nepoužívají podpojištění, nebo připouštějí malý rozptyl, ve kterém není podpojištění uplatňováno.

Chcete-li mít jistotu, že se můžete spolehnout na své pojištění vozidla, je vhodné prověřit a aktualizovat svoji pojistnou smlouvu. Buďte však pozorní s časem. Pokud již máte havarijní pojištění a chcete ho změnit, musíte stávající pojišťovně doručit výpověď nejpozději šest týdnů před koncem platnosti smlouvy, kvůli výpovědní lhůtě. Ideální je poradit se s odborníkem na pojištění, který vám pomůže s nastavením správné pojistné částky a najde pro vás nejvhodnější pojištění z bohaté nabídky na trhu.

 

V případě dotazů nás kontaktujte.

  • M.S.QUATRO, s.r.o., Na Hradbách 424/3, 69301 Hustopeče

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Uložit
Cookies uživatelské preference
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud odmítnete používání souborů cookie, tento web nemusí fungovat podle očekávání.
Přijmout vše
Odmítnout vše
Více informací
Google Analytics
Marketingové nástroje pro Google Analytics
Přijmout
Odmítnout
Google Tag Manager
Marketingové nástroje pro Google Tag Manager
Přijmout
Odmítnout