Rady ze světa peněz: Svěřit prodej nemovitosti „realitce“?

Svatba, místo bytu rodinný dům, další dítě na cestě, rozvod. Ať už vás do prodeje nemovitosti tlačí cokoliv, zvažte, zda jej nesvěřit realitní kanceláři.

Mnozí budou odporovat, že než se vložit do rukou realitky a zaplatit „tučnou“ provizi, raději peníze vynaloží jinak.

Pokud máte čas (prohlídky se zájemci, vyřizování potřebné dokumentace atd.), rádi jednáte s lidmi, vyznáte se tržních cenách nemovitostí a znáte dobrého právníka, který vám pomůže s kupní smlouvou, už dál číst nemusíte. Máte vyhráno, určitě nějakou tu korunu bez realitní kanceláře ušetříte.

Služby od A do Z

Prodej nemovitosti se však stává poměrně náročnou transakcí, jejíž náležitosti zná jen málokterý laik. Osvědčené realitky vyřeší veškeré starosti za vás. Pomohou s určením ceny, protože ví, jakou mohou v dané lokalitě nastavit. Poradí, jaký zvolit způsob inzerování. Dá se namítnout, že v době internetu, to zvládne každý. Profesionál ovšem dovede využít všechny dostupné možnosti a v inzerátu vyzdvihnout přednosti nemovitosti a tím přilákat potencionální zájemce. Kvalitní inzerce na známých realitních serverech bývá navíc poměrně drahá.

Realitka si obvykle při první návštěvě pořídí vlastní fotodokumentaci. Po vás bude naopak žádat dokumenty, které dokládají, že jste vlastníkem nemovitosti (např. výpis z katastru nemovitostí) a další listiny pro zdar prodeje (půdorys, evidenční list apod.).

Domlouvání a průběh prohlídek řeší realitní kancelář za vás, takže rozhodně šetří váš čas. Navíc už má v rukou odpovídající databázi vhodných kupujících. Veškerou smluvní dokumentaci nebo i případná rizika spojená s prodejem nemovitostí pak spolehlivé realitky zabezpečují spoluprací s právníky. Samozřejmostí je schopnost vyřídit veškeré záležitosti s katastrálním úřadem. A protože většina zájemců o bydlení realizuje koupi za pomoci úvěru, mnohé realitky nabízejí také finanční služby, což může celý obchod také urychlit.

Dříve prověřuj, než důvěřuj

Pokud se rozhodnete obrátit se s prodejem své nemovitosti na realitní kancelář, vybírejte pečlivě. Na trhu je jich velké množství, najít mezi nimi seriózní pomůže například doporučení. Obrázek si můžete udělat i návštěvou kanceláře. Spolupráci s realitní kanceláří stvrďte písemnou smlouvou, která přesně definuje práva a povinnosti jak zprostředkovatele prodeje, tak vás prodávajícího.

Důležitá je především komunikace. Prodávající a realitní kancelář jsou povinni oznamovat si navzájem všechny důležité okolnosti související s prodejem. Každý v dnešní době ví, že nic není zadarmo a kvalitě nabízených služeb odpovídá i odměna. Obvykle se pohybuje okolo 5 % z ceny nemovitosti. Realitka si ji v mnohých případech strhne z prodejní ceny nemovitosti, tzn., že ji platí prodávající. Není také ale výjimkou, že provizi hradí kupující. V případě, že je nemovitost dražší, může být provize i nižší. Některé realitky si stanovují minimální výši provize. Vymezení podmínek provize stejně jako celého prodeje by mělo být ve smlouvě jasně definované.

Magdalena Pluháčková, QUATRO reality, s.r.o.
Článek byl otištěn v Břeclavském deníku - Novém životě 13.7.2017. Ostatní články najdete zde.

5

  • Vytvořeno dne .

Svět M.S.QUATRO

  • M.S.QUATRO, s.r.o., Na Hradbách 424/3, 69301 Hustopeče
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.