Změny v úvěrech od dubna 2017

Česká národní banka doporučuje od 1.4.2017 neposkytovat úvěry nad 90% hodnoty nemovitosti a omezit úvěry v rozmezí 80 – 90% hodnoty. Co to znamená, pokud plánujete vzít si úvěr?

Nenechte se uchlácholit podmiňovacím způsobem a formou doporučení. Banky berou tato doporučení ČNB velmi vážně a prakticky všechny je již zapracovaly do své metodiky a nabídky hypoték.

Jak tedy vybrat hypotéku tak, aby byla bankou schválena?

  • Banky nadále budou poskytovat hypotéky na 80 – 90% LTV = hodnoty nemovitosti, ale s přirážkou na úrokové sazbě. V současné chvíli tato přirážka činí 1 – 1,5% k základní sazbě. - Mnohdy je výhodnější vzít si nižší hypotéku a vše nad 80% dofinancovat úvěrem ze stavebního spoření. Nelze obecně říct od jaké výše nebo sazby je tento postup vhodný, záleží na každém jednotlivém případě.
  • Rostou požadavky na bonitu (příjem) žadatelů. Pokud do 80% LTV může měsíční splátka hypotéky tvořit např. 60% vašich měsíčních příjmů, tak nad 80% už to bude maximálně např. polovina. Hranice je však individuální pro každou banku.
  • V praxi velká část klientů tak vysoké částky naspořené nemá, část nad rámec hypotéky tedy dofinancovává nezajištěnými úvěry ze stavebního spoření. Oproti hypotékám mají vyšší úrokovou sazbu a kratří splatnost, měsíční splátka klade vyšší požadavky na příjmy klientů.
  • Dlouhodobě je pravděpodobné, že hůře dostupné a dražší zdroje financování oslabí poptávku po nemovitostech, což povede k poklesu jejich ceny.

Rozhovor Českého rozhlasu Brno s naší úvěrovou specialistkou Ing. Lenkou Švehlíkovou si můžete poslechnout zde: https://youtu.be/ceZevWZxgEM

Čtěte také o změnách, které přinesla novela zákona o spotřebitelsém úvěru.

  • Vytvořeno dne .

Svět M.S.QUATRO

  • M.S.QUATRO, s.r.o., Na Hradbách 424/3, 69301 Hustopeče

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.