Rady ze světa peněz: Na co můžete využít hypotéku

Je všeobecně známo, že hypoteční úvěr neboli hypotéku lze využít za účelem koupě rodinného domu nebo bytu. Ne každý však ví, že ji lze použít i v mnoha dalších situacích.

V první řadě je dobré vědět, že hypotéky lze jednoduše rozdělit na účelové a neúčelové. Druhou jmenovanou – neúčelovou, známou i pod označením americká hypotéka, lze použít na cokoliv, aniž byste museli dokládat účel čerpání. Můžete si díky ní pořídit nový bazén, auto nebo odletět na luxusní dovolenou. Počítat ovšem musíte s tím, že i pro její získání dáte do zástavy nějakou svou nemovitost.

Konečně ve vlastním

Již z názvu je patrné, že v případě účelových hypoték, nedovolí banka čerpání peněz bez doložení záměru využití, který musí souviset s bydlením. Jak jsme ovšem naznačila, zdaleka není omezena jen na koupi nemovitosti, přestože na pořízení vlastního bydlení volí lidé hypotéku nejčastěji.

Díky hypotéce máte možnost splnit si sen a pořídit si například i vlastní chatu nebo chalupu. Zalíbila se vám nějaká stavební parcela, ale chybí vám peníze? I s tím vám hypoteční banky dokáží pomoci. Pro hypotéku se můžete rozhodnout i v případě, že uvažujete o koupi nemovitosti v dražbě.

Druhým nejčastějším účelem čerpání, je výstavba, přestavba či dostavba rodinného domu. Ať už zvolíte stavbu od základů až po střechu, nebo budete rekonstruovat stávající nemovitost, nemusíte bance dokládat faktury. Další variantou využití hypotečního úvěru je vypořádání rodinných a majetkových poměrů, například při dědickém řízení, darovací smlouvě nebo rozvodu.

Splacení starého úvěru

Pokud již hypotéku máte a nevyhovují vám stávající podmínky, je možnost původní úvěr „přeúvěrovat“ (refinancovat) novým nebo splatit více úvěrů jediným (konsolidace). Mimochodem, vedle hypoték lze refinancovat překlenovací, řádný úvěr ze stavebního spoření, ale i jiné účelově poskytnuté úvěry či půjčky. 

Koupili jste dům či byt za hotové a po nějakém čase vám tyto prostředky schází? I v takovém případě máte možnost sjednat si účelový hypoteční úvěr a nechat si tak zpětně proplatit náklady prokazatelně vynaložené na investici do nemovitosti.

Ať už uvažujete o hypotéce pro jakékoliv účely, vždy je dobré poradit se s odborníkem a nespoléhat se jen na banku, kde máte běžný účet. Ne všechny banky totiž poskytují stejné služby.

Ilona Janglová
Článek byl otištěn v Břeclavském deníku - Novém životě 27.7.2017. Ostatní články najdete zde.

7

  • Vytvořeno dne .

Svět M.S.QUATRO

  • M.S.QUATRO, s.r.o., Na Hradbách 424/3, 69301 Hustopeče
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.