Rady ze světa peněz: Stavebko pro děti?

Věřím, že každého, kdo má doma ratolest, napadlo, že by nebylo špatné „tomu našemu mrněti“ naspořit do začátku života nějakou tu korunu. Ale jak na to?

Možností je spousta, ale většinu lidí napadne pouze jedna, maximálně dvě. Buď odkládat na spořicí účet, nebo založit stavební spoření.

Obě zmíněné možnosti mají nicméně jedno společné. Je to téměř bezrizikový způsob zhodnocování peněz. Jenomže, když je něco málo rizikové, také to většinou málo vydělává. Často se říká, že výnos je odměnou na podstoupené riziko. A já tomu dávám plně za pravdu. Pokud tedy chcete, aby měl váš miláček na prahu dospělosti našetřeno na víc než jen skripta do prvního semestru „vejšky“, je potřeba být odvážnější.

S tou odvahou to ale nakonec nemusí být tak žhavé, protože máte před sebou poměrně dlouhý čas, který je rozhodně vašim přítelem. Za prvé vám dlouhý časový úsek umožňuje pravidelně odkládat poměrně malé částky a za druhé si můžete dovolit zvolit nástroje, které jsou rozhodně dynamičtější než oblíbené „stavebko“. Pravidelným placením se také průměruje nákupní cena, což je zejména v začátcích investování velký pomocník. Ke konci trvání smlouvy zase nastupuje princip postupného zkonzervativňování. Jinými slovy, vaše úspory mají téměř po celou dobu své malé ochránce, kteří přesně vědí, co mají dělat.

Vyšší výnos

A o čem je vlastně řeč? O tzv. fondech životního cyklu. Je to speciálně vytvořený program nebo chcete-li strategie pro drobnější klientelu, jehož podkladem jsou většinou smíšené podílové fondy. Pokud si zvolíte ten správný, tak jeho základní vlastností je fakt, že dlouhodobě dokáže vydělávat více než tradiční spořicí produkty (i se všemi státními dotacemi dohromady). Zároveň díky pravidelným platbám a své konstrukci dokáže i výrazně snižovat podstupované riziko. Tak co, pořád jste ještě nedůvěřivý? Dobře tedy. A co když vám řeknu, že po 3 letech nemusíte platit daň z výnosu? Věřím, že teď už třeba začnete přemýšlet…

Vím, že spoustě Čechů se v souvislosti s investováním vybaví divoká devadesátá léta a tunelování bank, fondů atd. Můžu vás ale uklidnit, že žijeme ve 21. století a i česká legislativa (byť se to může jevit překvapivě) udělala v některých oblastech velký pokrok. Tou nejzásadnější v oblasti finančních trhů je oddělení majetku správce vašich úspor od peněz vašich. A výsledek? V současnosti již žádný tunel z principu není možný!

Pokud tedy chcete jednoduše spořit dětem na studia nebo třeba i na penzi, můžou být fondy životního cyklu velmi pohodlný způsob.

Aleš Kreidl
Článek byl otištěn v Břeclavském deníku - Novém životě 3.7.2017. Ostatní články najdete zde.

4

  • Vytvořeno dne .

Svět M.S.QUATRO

  • M.S.QUATRO, s.r.o., Na Hradbách 424/3, 69301 Hustopeče

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.