Kam investovat? Zeptejte se milionářů

Společnost Capgemini dělá každoročně průzkum mezi dolarovými milionáři. Podívejte se, do čeho investují dnes a jak se jejich postoj k investicím mění v čase.

Přemýšlíte, jak co nejlíp investovat volné peníze? Pro začátek lze jistě doporučit jedno: naslouchejte zkušenějším a inspirujte se u těch, kteří o penězích něco vědí, u nejbohatších. Společnost Capgemini každoročně provádí průzkum mezi dolarovými milionáři. Z něho lze vyčíst hned několik zajímavých podnětů.

1. Nejbohatší lidé většinu peněz investují

I nejbohatší lidé drží poměrně velké rezervy na účtech v bance a na různých pevně úročených vkladech. V posledních letech na nich mají víc kapitálu, než mívali dřív. Určitě to souvisí s nízkými úroky dluhopisů a s celkovou nervozitou investorů. Ale i tak nejbohatší lidé pořád víc než tři čtvrtiny kapitálu investují.

2. Nejbohatší lidé investují vyváženě do různých aktiv

Nejbohatší lidé investují do akcií, nemovitostí, dluhopisů a v menší míře také do zlata, umění a jiných alternativních investic. Najdou se takoví, kteří investují výhradně do nemovitostí, nebo takoví, kteří investují jen do akcií (třeba Warren Buffett), převážná většina dolarových milionářů ale svoje investice dělí mezi všechny třídy aktiv.

3. Nejbohatší lidé nespekulují, v rozložení majetku jsou konzistentní

Asi nejdůležitější poselství studie o milionářích vyčteme při pohledu na časový vývoj struktury jejich majetku od roku 2006 do roku 2014. Rozložení majetku milionářů je velmi konzistentní. Zhruba kolem dvaceti procent kapitálu drží nejbohatší lidé dlouhodobě v nemovitostech, pětadvacet až třicet procent v akciích a vlastním byznysu, čtyřicet až pětačtyřicet procent mají v dluhopisech a na bankovních vkladech a kolem desíti procent investují do zlata, umění a jiných „komodit".

304131

Aktuální trendy

V roce 2012 je patrný zjevný pokles podílu dluhopisové složky a naopak zmíněný nárůst podílu bankovních vkladů. Nyní je podíl dluhopisové složky stabilní, dokonce za poslední dva roky pomalinku zpátky narůstá podíl dluhopisů na úkor bankovních vkladů.Po pádu akciových trhů v roce 2009 nejbohatší lidé navýšili podíl akcií v portfoliu. Nyní je podíl akcií na dlouhodobém normálu.Od roku 2010 rostla obliba alternativních investic, nyní trochu klesá.

Regionální rozložení majetku

Inspirativní může být také regionální rozložení majetku dolarových milionářů. To částečně koresponduje s lokalitou, odkud milionáři pocházejí. Hlavní zastoupení má pochopitelně Severní Amerika, Evropa a Asie. Zatímco boháči z USA a Evropy zpravidla investují velkou část majetku „doma", milionáři z rozvíjejících se trhů ve velké míře investují i v zahraničí. Nejvíc je to patrné v Latinské Americe.

304132

Asi se shodneme, že chceme-li být v něčem úspěšní, měli bychom se učit od úspěšných. Platí to i pro správu majetku. Poselství od úspěšných investorů zní: Nebojte se větší část volných financí investovat, investujte vyváženě do různých aktiv a buďte v tom konzistentní.

Zdroj: http://finmag.penize.cz/investice/304130-kam-investovat-zeptejte-se-milionaru

  • Vytvořeno dne .

Svět M.S.QUATRO

  • M.S.QUATRO, s.r.o., Na Hradbách 424/3, 69301 Hustopeče
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.