Spořicí státní dluhopisy a oslabená koruna

8043 Kopečný PetrSloupek Petra Kopečného

Poprvé od roku 2002 sáhla ČNB k devizové intervenci, pomocí které oslabila korunu. Cílem bylo uvolnit měnovou politiku (pomocí úrokových sazeb už to nejde, ty jsou na nule) a předejít případné deflaci (opak inflace). Některým ekonomů se to nelíbí, jiní to schvalují. Většinou však hodnotí okamžité dopady, jako růst cen, zvýšení spotřeby apod., ale odhadnout dlouhodobější důsledky je natolik těžké, že se k tomu nikdo moc nemá. A upřímně, ani já na to zatím nemám úplně jednoznačný názor, v něčem souhlasím s odpůrci, v něčem se zastánci. Takže se nechme překvapit.

Co ale lze odhadnout a ukázat už teď, je dopad tohoto kroku na různé druhy finančních aktiv. Já bych se rád podíval, co znamená provedená intervence pro dluhopisy a konkrétně nedávno upsané spořicí státní dluhopisy (a dluhopisy vůbec).

Důležitým faktem je, že úroková sazba dluhopisů závisí na momentální situaci v ekonomice, hlavně na úrokových sazbách a inflaci. Obě tyto veličiny byly do zmíněné intervence hodně nízko, proto byly samozřejmě dole i úrokové sazby dluhopisů. Růst inflace způsobený intervencí tak znamená pokles reálného výnosu nebo přesněji řečeno reálnou ztrátu. Nevýhodou těchto státních dluhopisů navíc je, že na nově vzniklou situaci ani nemůžete reagovat, protože v prvních letech je připisovaný úrok titěrný a odprodejem držitel svou ztrátu ještě prohloubí. Takže držitelé SSD poměrně zapláčou. Zvlášť ti, co vlastní pětileté dluhopisy (a těch je většina).

To je jeden z důvodů, proč se k těmto dluhopisům s Aleše stavíme lehce skepticky.

To ale neznamená, že jsou a priori státní dluhopisy nevhodné. Své místo určitě mají, je ale nutné vnímat, že jde o konzervativní nástroj vhodný spíše k udržení hodnoty peněz s horizontem maximálně dva až tři roky.

Stejná logika jde samozřejmě použít i pro termínované vklady, a proto doporučuji využívat kratší horizonty do maximálně dvou let.

Jen tak mimochodem, docela by mě zajímalo, jak dopadne příští emise SSD, pokud tedy nějaká ještě bude.

Mějte se krásně!

PK

 

  • Vytvořeno dne .

Svět M.S.QUATRO

  • M.S.QUATRO, s.r.o., Na Hradbách 424/3, 69301 Hustopeče
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.