Konec intervencí – co to znamená?

Očekávané se stalo realitou. Ve čtvrtek 6.4.2017 ČNB ohlásila ukončení intervencí, kterými uměle oslabovala korunu na úroveň 27 Kč za euro.

Co se bude dít teď, je trochu nejasné. Koruna klidně může jak oslabit, tak posílit (např. dnes posílila). Patrně bude moci sledovat dva trendy. Krátkodobě bude kurz koruny hodně volatilní (rozkolísaný) a v dlouhodobém pohledu zřejmě bude koruna posilovat – dá se očekávat, že bude směřovat ke kurzu před začátkem intervencí, tedy někam k 25 Kč za euro. Ale co to bude znamenat pro nás, obyčejné smrtelníky?

Nejprve to vezměme čistě logicky. S intervencemi ČNB začala, protože potřebovala nastartovat inflaci. Tu se banka snaží držet okolo 2 %, ale v roce 2013 (a v podstatě až do poloviny roku 2016) se jí to vůbec nedařilo, dokonce jsme v několika měsících zaznamenali opačný efekt, tedy pokles cenové hladiny (tzv. deflace), který má na ekonomiku vliv přímo zhoubný (Japonci by mohli vyprávět). V posledních měsících ale inflace vzrostla, v prosinci 2016 poprvé dosáhla požadované úrovně 2 % a poslední hodnota (únor 2017) je 2,5 %.

Pokud tedy měnové intervence měly inflaci zvýšit, je celkem oprávněné domnívat se, že ukončení intervencí povede ke snížení inflace. Skutečně tomu tak je, zároveň je ale nutné vidět za tím několik dalších věcí. Od začátku intervencí trvalo 2,5 roku, než inflace začala růst. Proto se dá očekávat, že i teď ekonomika setrvačností bude generovat ještě po nějakou dobu rostoucí inflaci. Nějaké trvalejší změny proto očekávejme nejdříve za rok.

Dále, na inflaci mají vliv i externí faktory, které nesouvisí s kurzem koruny vůči euru. Jedním z nejzásadnějších je cena ropy. Ta se kalkuluje v dolarech, a proto na ni nebude mít konec intervencí vliv. A nutno říct, že růst ropy znamená v podstatě vždy růst inflace.

Co tedy může zlevnit? Tak třeba zboží dovážené z Eurozóny. Je to jednoduchá matematika. Německá firma prodává svůj výrobek za 10 €. Při původním kurzu 27 Kč/€ ho u nás bude prodávat za 270 Kč, pokud koruna posílí např. na 25 Kč/€, může tento výrobek prodávat za 250 Kč. Jinými slovy, české firmy budou čelit ostřejší konkurenci ze zahraničí. A to by teoreticky mohlo vést k tomu, že zlevní i české výrobky.

Dál může zlevnit třeba zahraniční dovolená, pokud chcete nakupovat eura, asi se vyplatí počkat.

Mějte se fajn!

Petr Kopečný