Daně, jo daně...

Je před volbami. Pokud byste to snad nevěděli, stejně to poznáte snadno. Politici najednou zjišťují, že existují voliči - sorta lidí, která je za normálních okolností zcela podřadná a nepodstatná, ale v tomto období si ji musí předcházet.

Letos je to zatím o dvou tématech, o telefonních tarifech a daních. Co se týče telefonování, budeme jezdit do Polska, ale ty daně, to si možná užijeme.

Jsem přesvědčený, že progresivní zdanění (= čím vyšší příjem, tím vyšší daň) je blbost. Náš daňový systém je už teď natolik složitý, že to, co potřebuje nejvíc, je zjednodušení. A pokud už ho nemají politici v úmyslu zjednodušit, to ať ho radši nechají beze změny. Ale to ne, Bohouš přijde s tím, že místo jednoho jediného pásma zavede pro jistotu pásma čtyři. Proč ne třeba pět nebo deset? Když pásma, tak ať to stojí za to, ne?

Progresivní zdanění v této podobě je vlastně forma trestu za schopnost a úspěch. A schopní a úspěšní se často vyznačují i tím, že mohou snadno měnit své zaměstnání a nemají ani problém odejít vydělávat do zahraničí. Aby se pak Bohouš nedivil, že mu ty vysoký daně nemá kdo platit. Nehledě na to, že vyšší daň motivuje k hledání cest, jak se jí vyhnout. Takže zas bude populární švarcsystém a jiné vychytávky, jak to obejít. A ve výsledku stát možná vybere i míň.

Taky řeči o rovnoprávnosti a solidárnosti systému s progresivní daní jsou blbost. Je sice pravda, že většina států EU má nějakou formu progresivní daně (ale jen málo jich má hned 4 pásma), ale Česko má i bez progrese jeden z nejsolidárnějších systémů, a to díky slevě na dani pro každého poplatníka. Díky tomu totiž lidé s nízkým platem platí jen velmi malou nebo dokonce žádnou daň.

Ale abych byl upřímný, nejvíc mě dostal argument, že progresivní zdanění je správné, protože tu bylo do roku 2007. Trochu mě totiž děsí, že do roku 1871 tu bylo nevolnictví...

Mějte se fajn!

Petr Kopečný